General Conference Department Directors

For general information about the General Conference Departments, please follow this link. As this page is still very much a work in progress, lists of the directors of other departments will appear as we gather information for them.

Adventist Chaplaincy Ministries

Name                         

Tenure 

C. B. Haynes  1918-1954 
George W. Chambers  1954-1958 
Joseph R. Nelson  1958-1965 
Clark Smith  1966-1980 
Charles D. Martin  1980-1986 
Clarence E. Bracebridge  1987-1989 
Dick Stenbakken  1992-2004 
Martin Fieldbush  2005-2008 
Gary Councell  2008-  

Bureau of Public Relations

Name                     

Tenure 

W. L. Burgan  1912-1940 
C. B. Haynes  1940-1942 
J. R. Ferren  1942-1954 
D. H. Thomas  1954-1956 
H. B. Weeks  1956-1962 
E. W. Tarr  1962-1973 

Children's Ministries

Communications

Name                     

Tenure 

W. L. Burgan  1912-1940 
C. B. Haynes  1940-1942 
J. R. Ferren  1942-1954 
D. H. Thomas  1954-1956 
H. B. Weeks  1956-1962 
E. W. Tarr  1962-1973 
W. R. L. Scragg  1973-1975 
M. Carol Hetzel  1975-1978 
James E. Chase  1979-1984 
Robert W. Nixon  1984-1988 
Shirley A. Burton  1988-1994 
Ray Dabrowski  1994-2010 
Williams Costa, Jr.  2010-  

Education

Name                       

Tenure 

W. W. Prescott 1887-1897 
Lewis A. Hoopes 1897-1901 
J. H. Kellogg  1901-1902 
W. W. Prescott 1902-1903 
Lewis A. Hoopes  1903 
Frederick Griggs 1903-1910 
Homer R. Salisbury  1910-1913 
John L. Shaw  1913-1915 
Frederick Griggs  1915-1918 
Warren E. Howell  1918-1930 
Charles W. Irwin  1930-1933 
William E. Nelson  1933-1936 
Harvey A. Morrison  1936-1946 
Erwin E. Cossentine  1946-1966 
Charles B. Hirsch  1966-1974 
Walton J. Brown  1974-1980 
Charles B. Hirsch  1980-1981 
Charles R. Taylor  1981-1985 
George H. Akers  1985-1990 
Humberto M. Rasi  1990-2001 
Garland Dulan  2003-2010 
Lisa Beardsley  2010-  

Family Ministries

Name 

Tenure 

Arthur and Maud Spalding  1914-1941 
Delmar and Betty Holbrook  1975-1988 
Ronald and Karen Flowers  1988-2010 
Willie and Elaine Oliver  2010-  

General Counsel

Name                        

Tenure 

Millward C. Taft  1936-1961 
Boardman Noland  1961-1975 
Warren L. Johns  1975-1992 
Robert W. Nixon  1993-2005 
Robert E. Kyte  2005-2009 
Karnik Doukmetzian  2009-  

Health and Temperance

Name 

Tenure 

W. A. George  1905-1909 
W. A. Ruble 1909-1910 
D. H. Kress  1910-1911 
George Thomason 1912
W. A. Ruble & L. A. Hansen 1913
W. A. Ruble 1919
L. A. Hansen 1919-1922
A. W. Truman 1922-1926
L. A. Hansen & C. E. Rice 1926-1928 
A. W. Truman  1928-1936 
H. M. Walton  1937-1946 
T. R. Flaiz  1946-1966 
R. F. Waddell  1966-1975 
E. A. Crawford  1975-1976
Samuel L. DeShay  1976-1980 
Mervyn G. Hardinge 1980-1985 
G. Gordon Hadley  1985-1990
Albert S. Whiting  1990-  

Public Affairs and Religious Liberty

Name                    

Tenure 

A. T. Jones  1901 
Allen Moon  1901-1904 
K. C. Russell  1904-1912 
W. W. Prescott  1912-1913 
Charles S. Longacre  1913-1936 
H. H. Votaw  1941-1950 
Alvin W. Johnson  1950-1958 
J. Arthur Buckwalter  1958-1959 
Marvin E. Loewen  1959-1975 
W. Melvin Adams  1975-1980 
Bert B. Beach  1980-1993 
John Graz  1995-  

Radio and Television

Name                  

Tenure 

Paul Wickman  1948-1953 
E. R. Walde  1953-1964 
J. O. Iverson  1964-1966 
J. J. Aitken  1966-1971 
W. R. L. Scragg  1971-1973 

Statistical Secretaries and Archives Directors

Name                   

Tenure 

H. E. Rogers  1904-1941 
Claude Conard  1941-1950 
E. J. Johanson  1950-1952 
H. W. Klaser  1952-1962 
E. Lee Becker  1962-1965 
Robert J. Radcliffe  1965-1966 
Jesse O. Gibson  1966-1975 
F. Donald Yost  1973-1995 
R. William Cash  1995-1998 
Bert Haloviak  1998-2010 
David Trim  2010-  

Stewardship and Development

Name                  

Tenure 

W. M. Starks  1966-1978 
Paul Smith  1979-1980 

Publishing Ministries

Name                      

Tenure 

W. C. White  1901-1906 
C. H. Jones  1907-1909 
E. R. Palmer  1909-1913 
N. Z. Town  1913-1930 
H. H. Hall  1930-1936 
C. E. Weeks  1936-1941 
H. M. Blunden  1941-1946 
W. P. Elliott  1946-1949 
G. A. Huse  1949-1966 
P. A. McAdams  1966-1975 
Bruce M. Wickwire  1975-1980 
L. A. Ramirez  1980-1985 
R. E. Appenzeller  1985-2000 
Jose Campos  2000-2003 
Howard F. Faigao  2005-  

Women's Ministry

Name                   

Tenure 

Rose Otis  1990-1996 
Dorothy Eaton Watts  1996-1997 
Ardis Dick Stenbakken  1997-2001 
Heather Dawn-Small  2005- 

Youth Ministries

Name                   

Tenure 

M. E. Kern  1907-1930 
H. J. Elliott  1931-1933 
Alfred W. Peterson  1934-1946 
E. W. Dunbar  1946-1954 
Theodore Lucas  1955-1970 
John H. Hancock  1970-1980 
Leo Ranzolin  1980-1985 
Baraka G. Muganda  1995-2010 
Gilbert R. Cangy  2010-  

 

A PDF of this information can be downloaded here.